“Bilişim 500 Ödülleri” İstanbul’da gerçekleşen ve üyelerimizden KoçSistem’in sponsorluğunda gerçekleştirilen bir törenle sahiplerini buldu. KoçSistem’in aynı zamanda Yılın Yapay Zeka Kategorisi birinciliğini aldığı organizasyonda yine üyelerimizden Turkcell birincilik ödülünü aldı.

“Bilişim 500 Ödülleri” İstanbul’da gerçekleşen organizasyonla sahiplerini buldu. Ödül töreninde açılış konuşması yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BT Haberin gerçekleştirdiği Bilişim 500 etkinliklerini bilişim şirketleri için bir motivasyon kaynağı olarak gördüklerini açıkladı. Sayan, “Eminim ki Bilişim 500 etkinlikleri, birçok bilişim şirketimiz için bir motivasyon kaynağı durumunda. Ben şahsım ve Bakanlığım adına ilk 500’de yer alan bilişim şirketlerini ve ilk 500 listesinde olmasalar da bu sektörde önemli çalışmalar yapan, Türkiye’mizin bilişim sektörünün geleceğine katkı sağlayan tüm şirketlerimizi tebrik ediyorum” ifadeleriyle sözlerine başladı.
Bilişim sektörünün yalnızca kendi alanında değil diğer sektörler için de büyük bir öneme sahip olduğundan bahseden Sayan, “Sektörümüzde faaliyet gösteren sizler toplumsal refah ve ekonomik verimliliğin anahtarı konumundasınız. Bilgi ve iletişim teknolojileri her sektörü değiştiriyor, dönüştürüyor. Bilişim şirketlerimizin gücü, diğer sektörlerin de gücüne güç katıyor” şeklinde konuştu.

6 Ayrı Ana Kategoride Birinciler Ödüllerini Aldı
Bilişim 500’de 15’i Plus, 9’u Türkiye Ekonomisine Katkı özel kategorisi olmak üzere toplamda 98 kategoride zirveye ulaşan şirketlere ödülleri verildi. En büyük 500 şirketin kendi kulvarında değerlendirildiği araştırma sonuçlarına göre, 6 ayrı ana kategori birincisine de ödülleri takdim edildi.
Bilişim 500 kapsamında, Türkiye Ekonomisine Katkı özel kategorisinde Yılın AR-GE Yatırımı Kategorisi birincisi Logo Yazılım olurken, Yılın Yapay Zekâ Kategorisi birinciliğini KoçSistem aldı.
Yılın Türkiye Merkezli Üretici Donanım Kategorisi birincisi Karel Elektronik, Yılın Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Kategorisi birincisi Softtech, Yılın Donanım İhracatı Kategorisi Birincisi Corning Optik İletişim, Yılın Hizmet İhracatı Kategorisi birincisi Teleperformance Türkiye ve Yılın Yazılım İhracatı Kategorisi Birincisi Roof Stacks Yazılım oldu.
İlk 500 Bilişim Şirketi birincilik ödülünü ise Turkcell aldı.

2021 Yılında İlk 500’ün Toplam Geliri %26 Artışla 214 Milyar TL’ye Ulaştı
Türkiye’de bilişim sektörünün ciroları itibariyle sıralandığı, pazar hakkında öngörü ve özellikleri belirleyen araştırmaya göre, 2021 yılında ilk 500 sıralamasında yer alan şirketlerin toplam geliri, 2020 yılına göre yüzde 26 büyüme göstererek, 214 milyar TL’ye ulaştı.
Son 10 yıllık büyüme ise yüzde 210 olarak gerçekleşti. Bilişim 500 sıralamasına 80 yeni şirketin girdiği açıklandı. 2021 yılı araştırmasında sıralamaya giren şirketler TL olarak ortalama yüzde 54 büyüdü. 2020 yılında bu rakam yüzde 42 olarak gerçekleşmişti.
Türkiye Merkezli Üretici Yazılım kategorisinde de büyüme yüzde 54 oldu. Aynı zamanda sıralamada yer alan şirketlerin de ortalama büyümesi olan bu oran, itici gücün yine yazılım olduğunu doğruladı.
2020 yılına göre, yazılım ihracatı gelirleri yüzde 74 artarak 1,6 milyar TL’ye ulaştı. Hizmet ihracatı gelirlerinde de yüzde 53’lük artış yaşandı ve 1,5 milyar TL oldu. Sıralamaya giren şirketlerin 57’si yüzde 100’ün üzerinde, 163 şirket ise ortalamanın üstünde bir büyüme gösterdi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız