İSMEK Perakende Okulu

İSMEK Perakende Okulu

İSMEK Perakende Okulu, Gıda Perakendecileri Derneği ve Zincir Mağazalar Derneği’nin İSMEK ile olan iş birliğinden doğan, derneklerin üye firmalarının desteği ve sponsorluğunda gerçekleştirilen, uzun soluklu bir perakende eğitim merkezi projesi.

Perakende sektöründe ihtiyaç duyulan elemanların yetiştirilmesi için temel basamak görevini üstlenecek Perakende Okulu; Reyon Görevlisi, Satış Görevlisi, Depo Görevlisi, Satış Danışmanı, Teknoloji Marketi Satış Danışmanı, Market Satış Danışmanı (Et, Balık, Şarküteri, Manav, Pastane) ve Mağaza Elemanı ana başlıklarındaki programlarıyla 2016 yılında eğitime başladı.

Temel eğitim sırasında katılımcılar, perakende sektörünü tanıyor, çalışacakları firmalar hakkında bilgi ediniyor, kariyer seçeneklerini öğreniyor ve böylece geleceklerini daha iyi tayin edebiliyorlar.

Bu sürecin verimli işleyebilmesi için eğitimler sırasında Marka Tanıtım Günleri düzenleniyor. Bu günlerde firmalardan yetkililer gelip, kendi markalarını tanıtarak ve çalışanlarının başarı hikayelerini anlatarak, katılımcılar için perakendenin gücünü ve büyüklüğünü görünür kılıyorlar.

Sektörle iç içe işleyen bu sistem sayesinde yeni katılımcılar için daha çekici ve diğer perakende eğitimlerinden farklı bir ortam yaratılıyor.

Eğitimler, İSMEK’in alanında uzman eğitmenleri tarafından veriliyor ve katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmiyor. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifika veriliyor ve üye iş yerleri dahilinde istihdam imkanı sağlanıyor.

Teorik eğitimin tamamlanmasının ardından kursiyerler üye firmalarda iş başı eğitimine katılarak stajlarını tamamlamış oluyor ve çalışma alanlarını hem teorik hem de pratik olarak tanıma fırsatı yakalıyorlar. İşbaşı eğitimi sırasında, kursiyerlerin günlük zaruri ödemesi, genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigorta prim ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanıyor.