Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından her ay hazırlanan TEPAV Perakende Güven Endeksi’nin (TEPE) 2021 Haziran Ayını içeren 138. sayısı yayınlandı. TEPE, Haziran 2021’de bir önceki aya göre 0,5 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 2,2 puanlık artışla -18,8 puan değerini aldı.

TEPE’nin geçen yıla kıyasla artışında geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu göstergesindeki kısmi iyileşme ile mevcut stok düzeyinin normalin altında olduğuna yönelik değerlendirmelerin artması olumlu katkı yaptı. “Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektörü Haziran ayında perakende güveni en fazla artan sektör oldu. Bölgeler bazında incelendiğinde ise Haziran ayı perakende güveninde en fazla artış Orta Anadolu Bölgesi’nde görüldü. Perakende güveninde Türkiye, AB-27 ve Euro Bölgesi ile kıyaslandığında en düşük artış görülen ülke oldu. Haziran ayında salgının kontrolüne yönelik kapanma önlemlerinin devam etmesi perakende güvenini olumsuz etkiledi.

Perakende Güveni Geçen Aya ve Geçen Yıla Kıyasla Sınırlı Oranda Arttı
TEPE değeri, Haziran 2021’de -18,8 puan değerini alarak geçen yılın aynı dönemine göre 2,2 puan, geçen aya göre 0,5 puan arttı. TEPE değerinin yıllık artışında geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu göstergesindeki 7,6 puanlık iyileşme etkili oldu. Diğer taraftan, mevcut stok düzeyinin normalin altında olduğu yönündeki 1,6 puanlık değişim endekse olumlu yansıdı.

Perakendecilerin Satış Beklentisi Geriledi
Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Haziran 2021’de -12,5 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 1,8 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre 2,8 puan azaldı.
Haziran 2021’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 29,3’ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 38,1’i işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 32,6 oldu.

İşlerin Durumu, Geçen Yıla Kıyasla İyileşme Gösterdi
İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumuna yönelik değerlendirmeler, Haziran 2021’de -50,1 puan değerini alarak Mayıs 2021’e göre 10,6 puan gerilerken, Haziran 2020’ye göre 5,4 puan arttı.
Haziran 2021’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 13’ü geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 63,1 olarak belirlendi. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 23,9 oldu.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız