Ülkemizin en büyük e-ticaret sitelerinden ve üyemiz olan Hepsiburada, ABD’de teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü Nasdaq borsasında 1 Temmuz itibariyle işlem görmeye başladı.

Hepsiburada, 1 Temmuz 2021 günü, Türkiye saatiyle 19.00 itibariyle HEPS koduyla ABD’de Nasdaq’ta işlem görmeye başladı. Morgan Stanley, JP Morgan, Goldman Sachs, Bank of America Securities ve UBS Securities, Hepsiburada’nın halka arzına aracılık eden 5 kurum.

Halka arzla birlikte Hepsiburada, Tesla, Netflix, Microsoft, Google, Facebook gibi dünya teknoloji devleriyle aynı borsada işlem görmeye başladı. Ülkemizde, milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak “unicorn” sıfatını kazanan Epic Games ve Getir’e Hepsiburada da katıldı. Blok satış veya girişim sermayesi alarak değerlerini tescil ettiren diğer şirketlere karşın Hepsiburada, teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq’ta halka açılarak çok daha zor bir kulvarda başarı sağladı.

“Hedefimiz, Sürdürülebilir Büyüme”
Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, halka arzla ilgili “Geçtiğimiz sene yüzde100’ün üzerinde büyüme kaydederek 17 milyar TL’lik işlem hacmine imza attık. Hedefimiz, halka arzla birlikte kurumsal ve finansal yapımızı daha da güçlendirerek, müşteri odaklı iş süreçlerimizi, teknoloji altyapımızı, ürün ve hizmet çözümlerimizi sürekli yenilemek ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamak” diye konuştu.

“Başarınız İlham Kaynağı”
Bu halka arzı gerçek bir ilham kaynağı olarak nitelendiren Nasdaq Başkanı ve CEO’su Adena Friedman, “Türkiye’de önde gelen bir e-ticaret platformu yaratmanın yanı sıra, daha kapsayıcı bir işgücü oluşturma konusundaki kararlılığınız ilham verici. Platformda yer alan işletmelerin yüzde 20’sinden fazlasını kadın girişimciler oluşturuyor. Bu etkileyici bir başarı. Kurucusu kadın olan bir girişimin, bu alanda çok daha önemli mesafeler kat ederek, sayısız kadının hayatında olumlu değişim yaratacağından kuşkum yok” dedi.

Kısa Kısa Hepsiburada
• Hepsiburada, 20 yıl önce Hanzade Doğan tarafından kuruldu.
• Bugün Hepsiburada’nın piyasa değeri, 3,9 milyar dolara -Nisan 2018’de 917 milyon dolara satılan Doğan Medya’nın dört katından fazlasına- ulaştı.
• Hepsiburada, teknoloji hasselerinin işlem gördüğü Nasdaq’ta halka açılan ilk Türk şirketi oldu.
• Şirkette Doğan ailesinin %75, ABD’li yatırım fonu Franklin Templeton’un %25 hissesi bulunuyor.
• Hepsiburada, %17 pazar payıyla Çinli Alibaba’nın sahibi olduğu Trendyol’un ardından e-ticaret pazarının ikinci büyüğü.
• 2.500’ü aşkın kişinin çalıştığı şirket, 2020’de satış gelirini %145 arttırarak 6,4 milyar liraya yükseltti.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız