Ticaret Bakanlığı, e-ticaret alanında yaşanan gelişmelere yer verdiği “Türkiye’de E-Ticaretin Görünümü Raporu”nu yayınladı. Türkiye’nin e-ticaret hacmi, geçen yıl bir önceki yıla göre %115,15 artarak 1,85 trilyon lira oldu.

E-ticaret alanında yaşanan önemli gelişmelere yer verilen ve e-ticaretin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH), genel ticaret ve perakende ticaret içindeki durumunu ele alan “Türkiye’de e-Ticaretin Görünümü Raporu” yayınladı. Buna göre, Türkiye’nin e-ticaret hacmi geçen yıl bir önceki yıla göre %115,15 artarak 1,85 trilyon liraya ulaştı. İşlem sayısı da aynı dönemde %22,25 yükselişle 5,87 milyar adet olarak gerçekleşti. E-ticaret hacminin bu yıl 3,4 trilyon lira, işlem sayısının 6,67 milyar adet olacağı öngörüldü.

En Büyük Payı “Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri” Aldı
E-ticaret hacminin genel ticaret hacmine oranı 2019’da %10,1 iken geçen yıl %20,3’e ulaştı. E-ticaret hacminin GSYH içindeki payı %6,8 oldu.
Hacmin %51’ini mal, %49’unu ise hizmet ticareti oluştururken, kartlı işlem hacminin %63’ü mal, %37’si hizmet ticareti kaynaklı meydana geldi. En büyük payı 233 milyar lira ile beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörü aldı. Bu sektörü 135 milyar lira ile elektronik, 127 milyar lira ile giyim, ayakkabı ve aksesuar izledi.

E-Ticaret Yapan İşletmelerin %76’sı Şahıs Şirketi
Bakanlıkça geliştirilen metodolojiyle Türkiye’de illerin e-ticarete uyumuna ilişkin endeks oluşturuldu. Buna göre, e-ticarete uyumu en yüksek olan iller; İstanbul, Kayseri, Çorum, İzmir ve Kocaeli oldu.
Türkiye’de e-ticaret yapan işletme sayısı geçen yıl itibarıyla 559 bin 412’ye ulaştı. Pazar yerlerinde e-ticaret faaliyeti yürüten işletme sayısı ise 540 bine yaklaştı. Kendi sitesinden veya mobil uygulamasından e-ticaret faaliyetinde bulunan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne (ETBİS) kayıtlı işletmelerin sayısı 35 bini aştı.
Ülkede e-ticaret yapan işletmelerin %76’sını şahıs, %21’ini limited, %3’ünü anonim şirketler oluşturdu. E-ticaret işletmelerinin en çok bulunduğu iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olarak sıralandı.

Geçen Yıl En Yüksek İşlem Kasım Ayında Yapıldı
Bu alanda faaliyette bulunan esnaf işletmesi sahiplerinin %70,5’ini erkek, %29,5’i kadın girişimciler oluşturdu. E-ticaret işletme sahiplerinin çoğunluğunun 25-44 yaş aralığında olduğu belirlendi.
İşlem hacminde geçen yıl en yoğun dönem, kampanyaların etkisiyle, kasım ayı oldu. Söz konusu ayda e-ticaret hacmi, yıl genelindeki aylık ortalamaların %50 üstünde seyretti. Bu dönemde, 24 Kasım Öğretmenler Günü en yüksek işlem yapılan günlerden biri olarak kayıtlara geçti.
En fazla harcamayı 29 yaşındaki tüketiciler gerçekleştirirken, en çok alışveriş mobil uygulamalardan yapıldı.

İstanbul, En Çok Kargo Gönderen ve Alan İl Oldu
Teslim edilemeyen kargo gönderilerinin nedenine bakıldığında ise ilk sebebin %34,13 ile “müşterinin gönderiyi kabul etmemesi” olduğu görüldü. İkinci sırayı %26,43 ile “adreste bulunamama” alırken, en az karşılaşılan sebep %1,2 ile “hasarlı kargo” oldu.
En çok kargo gönderimi yapan il %55,27 ile İstanbul olarak kayıtlara geçerken, bunu Kocaeli, Ankara, İzmir, Bursa ve Kayseri takip etti. En fazla kargo gönderimi yapan ilçe ise Bağcılar oldu.
En fazla kargo alan il %29,74 ile yine İstanbul oldu. Bunu, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli izledi. En çok kargo alan ilçe ise Çankaya olarak kaydedildi.
E-ticaret yoluyla en çok satılan ürünler ise ayakkabı, cep telefonu, dizüstü ve masaüstü bilgisayar, airfryer, fritöz, klima, mutfak ve yemek aletleri, çamaşır makinesi, buzdolabı oldu. Gıda ve yemek sektöründe ise meyve, sebze, çay, demleme içecek, et, deniz ürünleri, yumurta, kahve, hamburger, kebap ve pizza öne çıktı.

Raporun tamamı için tıklayınız.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız