Zincir Mağazalar Derneği tarafından sekizinci kez düzenlenen Perakende Teknolojileri Konferansı’nın beşinci oturumu, 3 Kasım Çarşamba günü gerçekleşti. Oturumda, pandemi dönemiyle değişen alışveriş alışkanlıkları ve bu dönemde başarılı olmanın yolları ele alındı. Başarılı perakende operasyonu için tüketicinin doğru takip edilmesi ve taleplerine hazırlıklı olunması gerekiyor.

Webinarda, Defacto CGO & COO’su Serdar Ersoy moderatörlüğünde, A101 CRM Müdürü Aslıhan Cengiz, Mavi E-Ticaret Genel Müdürü Barış Akyürek, Vakko Yatırım Kiralama & Satış Grup Başkanı Emrah İnel ve Bilkom Bilişim Hizmetleri Satış Grup Müdürü Onur Başkan’ın katılımıyla “Müşteri Deneyimi ve Satışa Katkısı” konusu işlendi.

Müşteri Deneyiminde Hız Başrolde
Pandemi sonrasında yaşanan alışveriş alışkanlığı değişimine değinen Defacto CGO & COO’su Serdar Ersoy, bu değişime karşı perakendecilerin aldığı aksiyonların önemini vurguladı. Bu değişimde dijital dönüşüm ve e-ticaretin yükselişinin öne çıktığını ifade eden Ersoy, tedarik zinciri yönetiminin de perakendecilerinin en büyük sınavı haline geldiğini belirtti. Hayatın her alanında öne çıkan daha hızlı olma kavramının perakende için de geçerli olduğunu belirten Ersoy, müşteri deneyiminde hızlı davrananların daha başarılı olacağını vurguladı.

Tedarikçiler ve müşterilerle yakın çalışmanın önemine değinen Bilkom Bilişim Hizmetleri Satış Grup Müdürü Onur Başkan, pandemi döneminde stok ve tedarik yönetiminin büyük önem taşıdığını belirtti. Başkan; “Kampanyaların ağırlıklı olduğu Kasım ayında, tüm paydaşlarımızla yakın çalışmaya ağırlık vermemiz, müşterimizin taleplerini hızlı karşılamamız gerekiyor” dedi.

Pandemi döneminin dinamikler açısından yönetmesi zor bir dönem olduğunu vurgulayan Mavi E-Ticaret Genel Müdürü Barış Akyürek, tüketicinin e-ticaret kanal kullanımının çok hızlı arttığını belirtti. Buna hazırlıklı olmak için yatırımların önemine değinen Akyürek, “Stok verimliliği ve kanal yönetimi pandemi döneminde her zamankinden çok daha önemli hale geldi. Bunu doğru yönetebilmek için doğru ve verimli yatırımlar yapılması gerekli” dedi.

Dijitalleşme projelerinin ve yatırımlarının pandemiyle beraber hızlandığını ifade eden A101 CRM Müdürü Aslıhan Cengiz, en önemli rekabetin hız konusunda olduğunu vurguladı. Tüketicinin alışveriş frekansının değiştiğini belirten Cengiz, “Tüketiciye en uygun fiyatlı ürünleri en hızlı şekilde sunmak için geliştirilen yatırımlar, uzun dönemde tüketicilerin alışveriş alışkanlığını da etkiliyor” dedi.

Operasyonel aksiyonlarını çağın gelişimine uygun bir şekilde belirleyenlerin, gelecekte başarılı olacağını ifade eden Vakko Yatırım Kiralama & Satış Grup Başkanı Emrah İnel, lüks perakendede ziyaretçi sayısı düşse de fiyat bazlı olarak cirolarda yükseliş yaşandığını belirtti. İnel, “Lüks tüketimde müşteri deneyimini ve hizmet standardını yükselterek başarımızı korumayı sağladık” dedi.

10 Oturumluk Webinar Serisinde Sektörün Çeşitli Konuları Ele Alınıyor
Zincir Mağazalar Derneği, ülkenin en önemli perakendeci üyeleriyle birlikte 320 milyar TL seviyesinde bir ciroyu temsil ediyor. Dernek üyeleri ülke çapında 50 bin satış noktasında 300 bin kişilik istihdam sağlıyor.

Perakende Teknolojileri Konferansı’nın diğer oturumlarında, verimlilik çözümleri, tüketici için farklılaşma yöntemleri, maliyet düşürücü önlemler, gelecekteki alışveriş trendleri de webinar serisinde farklı bakış açılarıyla değerlendirilecek.

Her hafta farklı konuyla devam edecek seride, “Perakendenin Geleceği: Online mı? Offline mı?”, E-ticaretten Neler Öğrendik? Tamam mıyız?”, Veriyi Okumak mı Korumak mı Daha Zor? Müşteriyi Ne Kadar Anlıyoruz?”, Çalışma Biçimleri ve İnsan Dönüştü! Peki Ya Perakende?”, “Pazarlamada Global Trendler”, “Müşteri Deneyimi ve Satışa Katkısı”, “Perakendede Omnichannel”, “Operasyona Makine Dokunuşu”, “Teknolojik Mevzuat” başlıklarında oturumlar gerçekleştirilecek.

Perakende Teknolojileri Konferansı’nın ana sponsorluğunu Hepsiburada sahiplenirken, KoçSistem co-sponsor, MediaMarkt tema destekçisi olarak yer alıyor. Birleşik Ödeme, Ceva, Encore, FloraWise, Logo, Nebim, Obase, POS, Profilo Ödeme Sistemleri ve Rasyotek ise perakendeye özel çözümleriyle etkinlikte yer alacaklar. Webinar serisinin destekçileri arasında TAMPF, AYD, GPD, TMD ve TURYİD bulunacak. Perakende Teknolojileri Konferansı’nın oturumları 10 hafta boyunca Digital Network Alkaş platformunda her Çarşamba günü saat 15:00’da gerçekleşecek

Etkinlik ile ilgili detaylı akış ve konuşmacı bilgilerine web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız