Zincir Mağazalar Derneği tarafından sekizinci kez düzenlenen Perakende Teknolojileri Konferansı’nın dördüncü oturumu 27 Ekim Çarşamba günü gerçekleşti. Oturumda, perakendenin vazgeçilmez gündemi olan omnichannel hakkındaki gelişmeler ve gelecek planlarına dair öngörüler görüşüldü.

Webinar’da, MediaMarkt Operasyondan Sorumlu İcra kurulu Üyesi Hulusi Acar moderatörlüğünde, Encore Genel Müdürü Ercan Caymaz, Profilo Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Tunç Sarıbay, Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, POS A.Ş. Yazılım Hizmetleri Müdürü Erkut Erdemir ve D&R Idefix E-Ticaret Genel Müdürü Bülent Partal’ın katılımıyla, “Perakendede Omnichannel” konusu işlendi.

Omnichannel Yatırımları, Sektörün Geleceğine Yapılan Yatırımlardır
Omnichannel perakendeciliğin günün şartlarında vazgeçilmez haline geldiğini belirten MediaMarkt Operasyondan Sorumlu İcra kurulu Üyesi Hulusi Acar; “MediaMarkt olarak online ve offline kanallarda beraber alışveriş yapan tüketicimizde %200, sadece online kanaldan alışveriş yapan tüketicimizde %300 artış yakaladık. Bu başarıyı sağlarken en büyük destekçimiz çözüm ortaklarımız oldu.” dedi.

Omnichannel yatırımlarının, perakendecilerin sürdürülebilirliği ve rekabetçi yapılarını korumaları için zorunlu bir yatırım konumunda olduğunu belirten Encore Genel Müdürü Ercan Caymaz, ilk başta pahalı olabilecek bu yatırımların yakın gelecekte şirketler için önemli katkı sunacağını ifade etti. Omnichannel perakendenin tüketiciye en önemli faydasının konfor ve alışveriş deneyimi olduğunu belirten Caymaz, tüketici isteklerine karşı hızlı aksiyon almak için de omnichannel çözümlerinin öne çıktığını vurguladı.

Tüm kanallarda aynı hizmeti vermenin önemine değinen D&R ve Idefix E-Ticaret Genel Müdürü Bülent Partal, fiziksel mağazalarda online işlem seçeneği sunarak tüketici memnuniyeti sağladıklarını belirtti. Tüketicinin olduğu her yerde perakendecinin olması gerektiğini vurgulayan Partal, rekabetçi olabilmek için omnichannel perakendeciliğin gerekliliğini ifade etti.

Tüketiciye alışveriş deneyimi, perakendecilere güvenli operasyon ortamı sunduklarını belirten POS A.Ş. Yazılım Hizmetleri Müdürü Erkut Erdemir, kanallar arası etkileşimin aksamadan sağlanması için doğru teknoloji ve yazılımların kullanımının önemine değindi. Pandemi sonrası alışveriş alışkanlıklarının değişeceğini ifade eden Erdemir, fiziksel mağazaların online destekli olarak yine de öncülüğünü koruyacağını beklediğini iletti.

Teknolojinin gelişmesiyle, perakendecilerdeki dijital dönüşümün çağ atladığını belirten Profilo Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Tunç Sarıbay, tüketicinin de bu değişime çok hızlı ayak uydurduğunu ifade etti. Türkiye’de 1 milyon tüketiciye 38 bin üzerinde ödeme kabul eden cihaz düştüğünü söyleyen Sarıbay, tüketicinin her ortamda ödeme süresini kısaltmayı istediğini vurguladı.

Online siparişlerin sadece depodan karşılanması gibi bir uygulamanın demode kaldığını ifade eden Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, tüketiciye en yakın noktadan teslimatın sağlanması gerektiğini, bunun için de stok yönetiminin önem kazandığını vurguladı.

10 Oturumluk Webinar Serisinde Sektörün Çeşitli Konuları Ele Alınacak
Zincir Mağazalar Derneği, ülkenin en önemli perakendeci üyeleriyle birlikte 320 milyar TL seviyesinde bir ciroyu temsil ediyor. Dernek üyeleri ülke çapında 50 bin satış noktasında 300 bin kişilik istihdam sağlıyor.

Perakende Teknolojileri Konferansı’nın diğer oturumlarında, verimlilik çözümleri, tüketici için farklılaşma yöntemleri, maliyet düşürücü önlemler, gelecekteki alışveriş trendleri de webinar serisinde farklı bakış açılarıyla değerlendirilecek.

Her hafta farklı konuyla devam edecek seride, “Perakendenin Geleceği: Online mı? Offline mı?”, E-ticaretten Neler Öğrendik? Tamam mıyız?”, Veriyi Okumak mı Korumak mı Daha Zor? Müşteriyi Ne Kadar Anlıyoruz?”, Çalışma Biçimleri ve İnsan Dönüştü! Peki Ya Perakende?”, “Pazarlamada Global Trendler”, “Müşteri Deneyimi ve Satışa Katkısı”, “Perakendede Omnichannel”, “Operasyona Makine Dokunuşu”, “Teknolojik Mevzuat” başlıklarında oturumlar gerçekleştirilecek.

Perakende Teknolojileri Konferansı’nın ana sponsorluğunu Hepsiburada sahiplenirken, KoçSistem co-sponsor, MediaMarkt tema destekçisi olarak yer alıyor. Birleşik Ödeme, Ceva, Encore, Logo, Nebim, Obase, POS, Profilo Ödeme Sistemleri ve Rasyotek ise perakendeye özel çözümleriyle etkinlikte yer alacaklar. Webinar serisinin destekçileri arasında TAMPF, AYD, GPD, TMD ve TURYİD bulunacak. Perakende Teknolojileri Konferansı’nın oturumları 10 hafta boyunca Digital Network Alkaş platformunda her Çarşamba günü saat 15:00’da gerçekleşecek

Etkinlik ile ilgili detaylı akış ve konuşmacı bilgilerine web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız